BONUS!!! Download part of Braindumpsqa F3 dumps for free: https://drive.google.com/open?id=1DgXCzRqf9-5rUuBLaRfEjUkT0GIbQZG-
In Braindumpsqa's website you can free download study guide, some exercises and answers about CIMA Certification F3 Exam as an attempt.
| Section | Weight | Objectives |
|---|---|---|
| Topic 1: Mergers, Acquisitions and Business Valuation | 10% | - Valuation and deal structure
|
| Topic 2: Corporate Finance | 30% | - Financing decisions
|
| Topic 3: Financial Risk Management and Treasury | 10% | - Risk management techniques
|
| Topic 4: Investment Appraisal and Decisions | 25% | - Investment evaluation techniques
|
| Topic 5: Financial Strategy Framework | 25% | - Financial objectives and stakeholder value
|
As you know, we are now facing very great competitive pressure. We need to have more strength to get what we want, and F3 exam dumps may give you these things. After you use our study materials, you can get F3 certification, which will better show your ability, among many competitors, you will be very prominent. Using F3 Exam Prep is an important step for you to improve your soft power. I hope that you can spend a little time understanding what our study materials have to attract customers compared to other products in the industry.
NEW QUESTION # 46
A company wishes to raise new finance using a rights issue. The following data applies:
* There are 20 million shares in issue with a market value of $6 each
* The terms of the rights will be 1 new share for 4 existing shares held
* After the rights issue, the theoretical ex-rights price (TERP) will be $5.75 Assuming all shareholders take up their rights, how much new finance will be raised ?
Give your answer to one decimal place.
Answer:
Explanation:
$ ? million
7.5, 7.50Workings:Existing shares = 20m at $6 # current value = 20m × 6 = $120mRights: 1 new for 4 existing # New shares = 20m / 4 = 5mTotal shares after issue = 20m + 5m = 25mTERP after issue = $5.75Use TERP to back out funds raised (X):120+X25=5.75\frac{120 + X}{25} = 5.7525120+X=5.75 120+X=25×5.
75=143.75120 + X = 25 \times 5.75 = 143.75120+X=25×5.75=143.75 X=143.75#120=23.75 millionX =
143.75 - 120 = 23.75 \text{ million}X=143.75#120=23.75 million Rounded to 1 decimal place: $23.8 million
NEW QUESTION # 47
A company is planning a share repurchase programme with the following details:
* Repurchased shares will be immediately cancelled.
* The shares will be purchased at a premium to the market share price.
The current market share price is greater than the nominal value of the shares.
Which of the following statements about the impact of the share repurchase programme on the company's financial statements is correct?
Answer: C
NEW QUESTION # 48
A company is currently all-equity financed with a cost of equity of 8%.
It plans to raise debt with a pre-tax cost of 4% in order to buy back equity shares.
After the buy-back, the debt-to-equity ratio at market values will be 1 to 2.
The corporate income tax rate is 30%.
Which of the following represents the company's cost of equity after the buy-back according to Modigliani and Miller's Theory of Capital Structure with taxes?
Answer: A
NEW QUESTION # 49
Company X is based in Country A, whose currency is the A$.
It trades with customers in Country B, whose currency is the B$.
Company X aims to maintain its revenue from exports to Country B at 25% of total revenue.
Company A has the following forecast revenue:
The forecast revenue from Country B has assumed an exchange rate of A$1/B$2, that is A$1 = B$2.
If the B$ depreciates against the A$ by 10%, the ratio of revenue generated from Country B as a percentage of total revenue will:
Answer: A
Explanation:
Current A$ revenue: Country A = 75m; Country B = 25m # total = 100m; B share = 25%.
At A$1 = B$2, B-revenue in B$ = 25m / 0.5 = 50m B$.
B$ depreciates 10% vs A$: approx new rate 1B$ # 0.4545 A$.
New A$ revenue from B = 50m × 0.4545 # 22.7m A$.
New total revenue # 75 + 22.7 = 97.7m A$.
New percentage from B = 22.7 / 97.7 # 23.3%.
NEW QUESTION # 50
A listed company in the retail sector has accumulated excess cash.
In recent years, it has experienced uncertainly with forecasting the required level of cash for capital expenditure due to unpredictable economic cycles.
Its excess cash is on deposit earning negligible returns.
The Board of Directors is considering the company's dividend policy, and the need to retain cash in the company.
Which THREE of the following are advantages of retaining excess cash in the company?
Answer: A,C,E
NEW QUESTION # 51
......
Our F3 preparation exam will be very useful for you if you are going to take the exam. So if you buy our F3 guide quiz, it will help you pass your exam and get the certification in a short time, and you will find that our F3 study materials are good value for money. Besides, you can enjoy the best after-sales service. We believe that our F3 Learning Engine will meet your all needs. Please give us a chance to service you; you will be satisfied with our training prep.
Trustworthy F3 Dumps: https://www.braindumpsqa.com/F3_braindumps.html
What's more, part of that Braindumpsqa F3 dumps now are free: https://drive.google.com/open?id=1DgXCzRqf9-5rUuBLaRfEjUkT0GIbQZG-